18+ Zodpovedné hranie
18+ Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov. | Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát. | Nadmerné hranie prináša so sebou aj možné zdravotné riziká.
Zásady zodpovedného hrania
Hranie hazardných hier je forma zábavy, ale nesie so sebou aj určité riziká. Aby ste tieto riziká minimalizovali, dodržujte zásady zodpovedného hrania. Austrálsky vedci zistili*, že dodržovaním týchto zásad výrazne obmedzíte riziko vzniku závislosti na hazardných hrách a iných negatívnych efektov hazardného hrania.
* Zdroj: A definition and set of principles for responsible consumption of gambling, dostupné tu
- Hrajte pre zábavu. Cieľom vášho hrania nemá byť výhra, ale zážitok z hry. Hazardné hry nie sú zdrojom finančných prostriedkov ani cesta k rýchlemu zbohatnutiu.
- Dodržujte zákony. Hrajte iba v licencovaných prevádzkach. Hra je v nich bezpečnejšia a férová. Nikdy nenechajte zo svojho účtu stávkovať iné osoby, zvlášť nie osoby mladšie ako 18 rokov.
- Hrajte iba o takú hodnotu peňazí, ktorú si môžete dovoliť prehrať. Nikdy nehrajte na dlh. Nesnažte sa dohnať prehry navyšovaním stávok. Nastavte si herné limity a sebaobmedzujúce opatrenia.
- Venujte hraniu iba časť svojho voľného času. Hranie by nemalo mať negatívny vplyv na vaše aktivity a povinnosti, alebo narušiť vzťahy s rodinou a priateľmi.
- Hrajte iba v dobrej psychickej kondícii. Nehrajte ak ste unavený, v strese alebo v zlom psychickom rozpoložení. Pri hraní si robte pravidelné prestávky. Nikdy nehrajte pod vplyvom alkoholu, liekov, drog alebo iných návykových látok.
- Majte hru pod kontrolou. Sledujte ako dlho hrajete a aká je aktuálna výška vašich prehier alebo výhier. Naučte sa hru včas ukončiť.
- Zoznámte sa s pravidlami hry. Zistite si, aké sú pravdepodobnosti výhry a prehry a akú návratnosť je možné pri hre očakávať. Pomôže vám to lepšie zhodnotiť finančné riziká, ktoré sú spojené s hrou. Nemajte klamlivé predstavy o fungovaní náhody a pravdepodobnosti. Neverte, že k výhre vám pomôže nejaký "zaručený systém", nič také takmer s istotou nefunguje.
Čo robiť, keď mám problémy s hraním?
Ak máte vy, alebo niekto z vašich rodinných príslušníkov a známych, problém s hraním hazardných hier - či už je to finančného alebo osobného charakteru - kontaktujte neodkladne odborníkov. Patologické hranie je závažný problém, ktorý bez pomoci odborníkov nezvládnete. Už aj pri malom náznaku problémov sa oplatí požiadať o radu či pomoc.
Linka pomoci pre problémy s hraním je dostupná na telefónnom čísle: 0800 800 900
Na uvedenom bezplatnom čísle sa môžete anonymne porozprávať s odborníkmi špecializovanej inštitúcie pre prevenciu, diagnostiku a liečbu látkových a nelátkových závislostí. Prevádzkové hodiny sú pondelok až piatok od 9:00 do 17:00 hod.
Využiť môžete tiež možnosť nechať sa zapísať do Registra vylúčených osôb (RVO). Správcom registra je Úrad pre reguláciu hazardných hier a zapísaním sa do tohto registra znemožníte svoju účasť na hrách u všetkých licencovaných prevádzkovateľoch hazardných hier na Slovensku a to tak v kamenných ako aj v online prevádzkach.
Žiadosť o vylúčenie z účasti na hazardných hrách nájdete na tejto adrese: https://www.urhh.sk/web/guest/ziadost_spristupnenie_udajov